خانه > برنامه‌های پرورش کوچ زندگی مبتنی بر روان‌شناسی مثبت (کوچینگ مثبت)
برنامه‌های پرورش کوچ زندگی مبتنی بر روان‌شناسی مثبت (کوچینگ مثبت)

برنامه‌های پرورش کوچ زندگی مبتنی بر روان‌شناسی مثبت (کوچینگ مثبت)

موسسه رای‌مانا پس از ارائه دوره کوچینگ انتخاب (کوچینگ مبتنی بر تئوری انتخاب) در سال‌های گذشته، برنامه “کوچینگ مثبت” را نیز طراحی، تدوین و ارائه کرده است. این دوره کوچینگ، مانند دوره کوچینگ انتخاب رای‌مانا، مبتنی بر علم روان‌شناسی است. محتوای دوره بر پایه مفاهیم و دانش کاربردی روان‌شناسی مثبت طراحی شده است.

روان‌شناسی مثبت را می‌توان مترادف با کوچینگ زندگی دانست. ماموریت کم‌نظیر روان‌شناسی مثبت، تمرکز روی اقدامات و کارهای داوطلبانه‌ای است که منجر به شادمانی، نیک‌زیستی و شکوفایی در زندگی انسان‌ها می‌شود. روان‌شناسی مثبت این کار را از طریق کمک به افراد برای شناسایی توانمندی‌های اساسی و درونی خود آغاز می‌کند تا بتوانند از توانمندی‌های اساسی خود در زندگی به نفع نیک‌زیستی و شکوفایی خود و دیگران بهره ببرند. ماموریت کوچینگ نیز همین است، کمک به انسان برای شناخت و آزادسازی منابع درونی بالقوه خود و حرکت در مسیر موفقیت و کامیابی. روان‌شناسی کوچینگ نیز به‌عنوان شاخه‌ای از روان‌شناسی کاربردی، ‌این کار را با استفاده از به‌کارگیری مفاهیم و نظریه‌های علم روان‌شناسی در کوچینگ انجام می‌دهد.

روش اجرای برنامه‌های‌ گواهینامه کوچینگ مثبت

پس از احراز صلاحیت فردِ درخواست کننده برای ورود به برنامه و نهایی شدن ثبت‌نام او، دانش‌پذیر با استفاده از کد عبور خود می‌تواند وارد فضای اختصاصی و استاندارد آموزشی برنامه شود. او در هر ساعتی از شبانه‌روز می‌تواند ماژول آموزشیِ با دقت طراحی شدهٔ مربوطه را که شامل متن، ویدئو، اسلاید و درسنامه‌های صوتی است را مطالعه کند و بگذراند و تکالیف را پس از انجام دادن بارگذاری کند. هر دانش‌پذیر در زمان تعیین شده، هر ماژول را با در نظر گرفتن استانداردهای کیفی مورد نظر به پایان می‌رساند و  پس از انجام ارزشیابی مربوطه، وارد ماژول بعدی می‌شود.

دانش‌پذیران در حین دوره، هر دو هفته یک بار می‌توانند در جلسات رفع اشکال سوپرویژن گروهی شرکت کنند. دانشپذیران در طی هر ماژول می‌توانند از جلسات خصوصی با سوپروایزر خود نیز برخوردار باشند. دانشپذیران برای اتمام موفقیت آمیز برنامه، باید ارزشیابی‌هایی را در طی برنامه تکمیل و آزمون‌های عملی پایانی برنامه را با موفقیت پشت سر بگذراند تا بتوانند مدرک رسمی خود را دریافت کنند.

برای علاقه‌مندانی که فقط تمایل دارند با کوچینگ مثبت آشنا شوند و فعلا تمایلی برای دریافت سوپرویژن، انجام ارزیابی‌های کیفی در طول برنامه و انجام آزمون‌های عملی نهایی ندارند، «دوره آشنایی با کوچینگ مثبت» (آیتم شماره ۱ در ادامه) طراحی شده است. شرکت کنندگان در پایان این دوره، بابت ماژول‌هایی که گذرانده‌اند، گواهی حضور دریافت خواهند کرد.

برای علاقه‌مندانی که تمایل دارند علاوه بر آشنایی، در سطحی عمیق‌تر کوچینگ مثبت را بیاموزند و آن‌را بتوانند به‌کار بگیرند، گواهینامه‌های تخصصی و حرفه‌ای کوچینگ مثبت (آیتم‌های ۲ و۳ در ادامه) طراحی شده است که در آن دانش‌پذیران علاوه بر دریافت سوپرویژن، تکالیف و پروژه‌های کیفی انجام می‌دهند و در نهایت نیز در آزمون عملی شرکت می‌کنند و در صورت موفقیت گواهینامه تخصصی و حرفه‌ای خود را دریافت می‌کنند.

دوره و برنامه‌های گواهینامه کوچینگ مثبت شامل موارد زیر است:

۱- دوره آشنایی با کوچینگ مثبت (سه ماژول)

۲- گواهینامه تخصصی کوچینگ مثبت (چهار ماژول)

۳- گواهینامه تخصصی حرفه‌ای کوچینگ مثبت (شش ماژول)

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.