خانه > پایگاه دانش > چهار گروه حمایتی در مسیر توسعه فردی
چهار گروه حمایتی در مسیر توسعه فردی

چهار گروه حمایتی در مسیر توسعه فردی

منبع: برگرفته از کتاب کوچینگ زندگی

مترجمین: علی صاحبی و امیر پهلونژاد

خواسته‌های انسان هیچ‌گاه پایانی ندارد. در مسیر توسعه‌ی فردی، همیشه چیز بیشتری برای خواستن و رشد بیشتری برای رسیدن وجود دارد. توسعه و رشد فردی، یک ارزش است که دائماً در جریان زندگی هر فرد حضور دارد و یک هدف نیست.

اگر همیشه در حال رشد و توسعه اعمال خود نباشید، مسائل زندگی از شما سبقت خواهند گرفت. برای بدست‌آوردن موفقیت، همیشه باید با زمان در رقابت باشید. اگر همیشه فکر کنید که چه کاری می‌توانید انجام دهید تا ارتباط بهتری با مشتریان خود برقرار کنید، در این صورت در مسیر رشد و تعالی قرار خواهید داشت. به کسانی که خدمات یا کالاهای شما را مصرف می‌کنند، گوش دهید. اگر می‌خواهید تمرکز بیشتری بر رابطه‌ای که دارید داشته باشید، از شریک خود بپرسید برای بدست‌آوردن حمایت بهتر او چه کاری می‌توانید انجام دهید.

جان اگان، می‌گوید: «افراد موفق از روی عادت، کاری را انجام می‌دهند که افراد ناموفق حتی آن را امتحان نکرده‌اند.» به خاطر داشتن این موضوع بسیار مهم است که عادت‌های موفقی را در خود توسعه دهید تا شما را به سمت رشد و شکوفایی هر چه بیشتر سوق دهند. اجازه ندهید اهمال کاری و به تعویق انداختن کارها و ایجاد وقفه، شما را از پیشرفت بازدارند.

نقش انگیزه‌ در مسیر توسعه فردی

ناپلئون هیل همواره آموزش‌های خود را با این سؤال شروع می‌کرد: «آیا برای رسیدن به موفقیت اشتیاقی سوزان دارید؟» اگر به‌دست‌آوردن موفقیت یکی از حاشیه‌های زندگی شماست، احتمال دستیابی به هدف بسیار کم خواهد بود. باید برای بدست‌آوردن اهدافتان تلاش بی‌وقفه و متمرکز کنید. در مسیر توسعه‌ی فردی، باید اشتیاقی سوزان نسبت به هر آن‌چه که موجب می‌شود اهداف‌تان تحقق یابد، داشته باشید.

بالا نگه داشتن انگیزه، یک چالش در مسیر توسعه‌ی فردی است. برخی اوقات دستیابی به هدف، خود می‌تواند انگیزه ایجاد کند؛ برخی اوقات نیز ترس دست نیافتن به هدف می‌تواند موجب ایجاد انگیزه شود. داشتن کوچ، یک تیم خوب یا شریکی که بتوان به او امید داشت، می‌تواند در ایجاد انگیزه برای دستیابی به هدف بسیار اثرگذار باشد. می‌توانم قول انجام کاری را در طول روز به خودم بدهم اما اگر انجامش ندادم، چه کسی آن‌را به من یادآوری می‌کند؟ هر چند که، وقتی نیّات و تصمیمات خود را با صدای بلند بگوییم، یکپارچگی شخصیت ما، اجازه شکست را نمی‌دهد. برای آنکه در حرکت ماندن خودمان را تضمین کنیم، حتما لازم است که پشتیبانی، دلگرمی و حمایت دریافت کنیم و رشد و توسعه مستمر داشته باشیم. برای رشد و توسعه مستمر نیز باید از دیگران کمک گرفت. دیگرانی که مسیر توسعه فردی را قبلا رفته اند یا تخصص کمک کردن به ما را در مسیر تغییر و بهبود دارا هستند.

گروه‌های حمایتی در مسیر توسعه‌ی فردی

 چهار گروه حمایتی در مسیر توسعه فردی شامل موارد زیر هستند:

1- حمایت اجتماعی               

2- کوچینگ (coaching)

3- راه بلد (رهیار)

4- گروه‌های خبره

چهار گروه حمایتی در مسیر توسعه‌ی فردی

حمایت اجتماعی

حمایت اجتماعی به طور عام یعنی دریافت کمک و حمایت از گروه‌های پشتیبان و متخصص کاری و خصوصی، و به طور خاص یعنی دریافت کمک و حمایت از کسانی که با آنها دارای روابط معنادار و صمیمی هستیم، مانند اعضای خانواده، دوستان و آشنایان و نزدیک. سونیا لیبومرسکی در روان‌شناسی مثبت‌نگر که در کتاب خود با عنوان “چگونگیِ شادمانی” انعکاس داده شده است، سه نوع حمایت اجتماعی را معرفی می‌کند. نخست “حمایت اطلاعاتی” است. یعنی به عنوان مثال، دریافت اطلاعات از یک دوست یا متخصص که به ما کمک کند رژیم غذایی یا برنامه تمرینی خود را صحیح‌تر و بهتر اجرا کنیم. این شامل هر نوع دانش، توصیه، بازخورد، خِرَد و اطلاعاتی می‌شود که به ما در زمینه رسیدن به هدفمان کمک کند.

دوم، “حمایت قابل لمس” است. به عنوان مثال، دوست یا یکی از اعضای خانواده ما را تا کلاس زبان یا باشگاه ورزشی می‌رساند یا دنبال‌مان می‌آید. سوم، “حمایت احساسی” است. به عنوان مثال، خاطر جمعی، آرامش و الهام گرفتن از دیگران.

کوچینگ و مسیر توسعه فردی

کوچ بر فرایند کمک کردن و راهنمایی کردن دیگران تسلط دارد. جک کنفیلد در کتاب اصول موفقیت می‌گوید: “یکی از روش‌هایی که به افراد موفق کمک می‌کند تا مسیر موفقیت را تسریع بخشند، شرکت در برخی برنامه‌های کوچینگ است”. یک کوچ به شما کمک می‌کند تا چشم‌انداز و اهداف خود را مشخص کنید، نگاه متمرکزی به مسائل داشته باشید، رفتارهای خودکار یا رفتارهای سازمان یافته عادتی که بدون فکر از ما سر می‌زند و الگوهای کهنه خود را مورد بازبینی قرار دهید، شما را در غلبه بر ترس‌هایتان حمایت می‌کند، و انتظار دارد که بهترین را انجام دهید؛ کمک می‌کند تا با ارزش‌هایتان زندگی کنید، به شما می‌آموزد که چگونه با کار کمتر بازدهی بیشتری داشته باشید و تمرکزتان را متوجه توانمندی‌های اساسی خود کنید. پیدا کردن یک کوچ خوب، برای دستیابی به اهداف‌‎تان می‌تواند امری حیاتی و ضروری باشد.

راه بلد(رهیار)

رهیار بر موضوع مورد بحث فرد تسلط دارد. یک رهیار ممکن است کوچ، مشاور یا یک داوطلب باشد. ایده این است که کسی را پیدا کنید که همین الان در کاری که سعی در انجامش دارید، موفق بوده باشد. شما در این روش به میزان قابل توجهی منحنی یادگیری‌تان را افزایش می‌دهید.

جمعیت بیکار و بازنشسته‌ای در بیرون وجود دارد که به دنبال فرصتی هستند تا مفید واقع شوند؛ با رویکردی صحیح، ممکن است بسیار مشتاق باشند خرد و دانایی خودشان را برای شما در طبق اخلاص قرار دهند.

 می‌توانید مشاوری حرفه‌ای را استخدام کنید که کمکتان کند آموخته‌هایش را به شما بیاموزد. می‌توانید درباره موضوع مورد نظر کتابی تهیه کنید، می‌توانید با کسانی که همین الان درحال انجام همان کار هستند و حاضرند به رایگان یافته‌‌هایشان را با شما سهیم شوند، صحبت کنید.

منظور این است که وقتی می‌خواهید کاری انجام دهید، دیگر نیازی به اختراع دوباره یک پدیده که قبلاً اختراع شده ندارید. با درگیر کردن دیگران در مسیر توسعه فردی، می‌توانید به میزان قابل ملاحظه‌ای، مدت زمان مورد نیاز برای موفقیت را کاهش دهید.

گروه‌های خبره در مسیر توسعه‌ی فردی

یک گروه خبره در مسیر توسعه فردی، می‌تواند با حمایت‌ها و چالش‌های خود به شما کمک کند. هر گروه خبره در انتهای جلسه برای انجام اقدام مورد نظر از فرد درخواست تعهد می‌کند؛ و در طول جلسه بعدی وضعیت انجام اقدامات تعهد‌ شده را بررسی می‌کند. پاسخگو بودن به فرد یا گروهی مشخص، بسیار مهم است. در پیگیری انجام امور مورد تعهد، فشار هم‌گروهان بسیار اهمیت دارد.

پیوستن به گروه خبره‌ای که قبلاً تأسیس شده است یا تشکیل گروهی به دست خودتان می‌تواند از کارایی بسیار بالایی برخوردار باشد. برای این کار، کسانی را انتخاب کنید که شیوه نگرش پویا دارند و دارای تخصص و پیشینه‌های متفاوتی هستند. ممکن است از نظر شغلی با شما کاملاً هم‌جهت نباشند ولی بین اعضای آن، رابطه‌ای مبتنی بر احترام وجود داشته باشد.

اگر دغدغه شکوفایی را دارید و می‌خواهید در مسیر توسعه فردی گام بردارید، موسسه رای مانا به عنوان اولین موسسه آموزش کوچینگ مبتنی بر روانشناسی کوچینگ، در قالب بسته‌های آموزشی، کارگاه‌های آنلاین و یا دوره کوچینگ متناسب با نیاز و تقاضای شما می‌تواند نقشی حمایتی را برای شما داشته باشد.

6 پاسخ به “کتاب کوچینگ زندگی”

 1. محمد گفت:

  درود وقت بخیر
  توصیه هایی که گفتید واقعا بجا و درست بوده
  میتواند خیلیی کمک کند
  فایده شماره 3 که نامبردید دقیقا میتونم بگم در زندگی خودم هست

  • کارشناس تولید محتوا گفت:

   سلام خدمت شما
   ممنون بابت لطف شما و انرژی که بهمون میدید.
   توصیه ای که دارم برای شما انتخاب کتاب کوچینگ زندگی است. میتواند کمک بسیاری داشته باشد برای شما

 2. منا فیضی گفت:

  .همه موارد کاربردی و مفید بود موفق باشید

 3. محمد باغبانان گفت:

  امیدوارم بتونم تو دوره های رای مانا حضور پیدا کنم
  تمام کتاب ها و مطالب پیج رو دنبال کردم و بشدت دنبال شرایط خوبی برای شرکت تو دوره ها میگردم
  ای کاش یکم به فکر کاهش هزینه های ورودی دوره باشید.( البته که در جریان تلاش و زمانی که برای برگذاری میگذارید هستم ولی متاسفانه مبلغش برای من زیاده)

  • کارشناس تولید محتوا گفت:

   سلام وقت بخیر
   شما میتوانید با ما در ارتباط باشید تا شرایط مد نظر را برای شما تهیه کنیم
   برای ارتباط صفحه تماس با ما را تکمیل کنید تا در اسرع وقت با شما تماس حاصل کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *